Narodowy Fundusz Zdrowia i przedstawiciele środowiska fizjoterapeutów zwracają uwagę na konieczność zmian w fizjoterapii domowej i ambulatoryjnej, finansowanej przez NFZ. Pierwsze rozmowy zaczęły się w lutym tego roku.
Zarządzający podmiotami medycznymi mają trudności w jednoczesnym rozliczaniu świadczeń tlenoterapii domowej i opieki hospicyjnej – często skutkuje to odmową finansowania takich usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie. Co na to przedstawiciel resortu?
Demograficzna rewolucja staje się jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnej Polski. Starzejące się społeczeństwo, kurczące się zasoby opiekunów i nieprzystosowany system opieki długoterminowej to problemy, których nie da się już zamieść pod dywan. Zorganizowana w dniach 21-22 listopada 2024 roku przez Koalicję "Na pomoc niesamodzielnym" konferencja "Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro" zgromadziła ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli rządu i samorządów, by wspólnie poszukać rozwiązań. Jak wynika z licznych wystąpień, potrzebna jest systemowa zmiana - bo stawką jest nie tylko zdrowie, ale i godność życia milionów Polaków.
Jak wskazują dane rządowego Rejestru Aptek oraz GUS, niemal 2 miliony (1.8 mln) mieszkańców nie ma apteki na terenie swojej gminy. Z kolei około 400 tys. osób nie ma dostępu nawet do punktu aptecznego. „Apteka dla Pacjenta” to ogólnopolska akcja Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, która ma zwrócić uwagę decydentów na problem nierównego dostępu do leków i opieki farmaceutycznej wśród polskich pacjentów. Organizacja wystosowała apel do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny o zapewnienie równego dostępu do aptek, pod którym właśnie zbiera podpisy.
Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" zainicjowała apel skierowany do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny wnosząc o: realizowanie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia przez zapewnienie równego dostępu do aptek jako miejsc zaopatrzenia w produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz świadczenia usług opieki farmaceutycznej.
Instytut Senioralny przy Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, kierowany przez prof. Agnieszkę Neumann-Podczaską, powstał w odpowiedzi na pilne potrzeby związane z opieką nad osobami starszymi w Polsce. Prof. Neumann-Podczaska podkreśla, że kluczowym celem Instytutu jest stworzenie standardów oraz edukacja od najmłodszych lat, aby budować świadomość zdrowego starzenia się w społeczeństwie.
12 grudnia szef Ministerstwa Sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał do konsultacji międzyresortowych projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji. Ma on na celu zreformować obecną instytucję ubezwłasnowolnienia. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że obecnie funkcjonujące w Polsce rozwiązania są "niezgodne z prawem międzynarodowym". W zamian proponuje cztery nowe narzędzia.
Chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie przepisów i wprowadzenie ułatwień dla wnioskujących i pracowników funduszu. Na mocy zarządzenia nie będzie m.in. konieczności dołączania skanów potwierdzających kwalifikacje i staż pracy pracowników, do tego wystarczy oświadczenie. Część dokumentów będzie można dostarczyć także w formie elektronicznej.
- Trudno powiedzieć, by był to rok zapisany "na plus", ponieważ ważą się w tej chwili losy podmiotów pielęgniarskich samodzielnie kontraktujących świadczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Prezydent ma do 20 grudnia czas na podpisanie tej ustawy. Dla nas to jest "być albo nie być" - powiedziała w rozmowie z MedExpressem podczas Kongresu Zdrowia Publicznego Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.